Categories:

Nauka języka obcego: jak nauczyć się języka?

Avatar image of
Posted by admin

Kiedy po raz pierwszy podejmujesz wyzwanie nauki języka obcego, może być trudno zdecydować, od czego dokładnie zacząć i na czym się skupić. Rozpoczęcie na prawą stopę może pomóc zaoszczędzić czas i mnóstwo zmarnowanego wysiłku na dalszych etapach.

Oto 10 rzeczy, które powinieneś rozważyć, gdy zaczniesz uczyć się nowego języka:

Znajdź swoją motywację

Zanim nawet otworzysz podręcznik, ważne jest, aby w pierwszej kolejności wyjaśnić, dlaczego chcesz uczyć się języka docelowego. 

Kiedy po raz pierwszy zaczynasz uczyć się nowego języka, proces jest nowy i ekscytujący, a Ty możesz robić szybkie postępy. Jednak, gdy początkowe podekscytowanie opadnie, a tempo postępów zacznie spadać, motywacja często może wyjść przez okno.

Znajomość swojego „dlaczego” pomoże Ci pozostać na kursie w Twojej podróży do nauki języka. Zacznij od wypisania wszystkich powodów, dla których chciałbyś nauczyć się języka docelowego. Jeśli czujesz się kreatywny, możesz dodać to jako rozkładówkę w swoim dzienniku lub notesie poświęconym nauce języka . 

Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać swoje powody, aby upewnić się, że nadal się utrzymują, lub zawsze, gdy potrzebujesz motywacji.

Wyznacz jasne cele

Zdefiniowanie jasnych i osiągalnych celów zwiększa koncentrację i strukturę w Twojej podróży do nauki języka. Identyfikacja krótko- i długoterminowych celów i rozbicie ich na wykonalne kroki pozwala nakreślić praktyczny plan działania prowadzący do sukcesu.

Wyznaczanie celów również czyni cuda dla motywacji. Nie ma lepszego uczucia niż osiągnięcie celu, który sobie wyznaczyłeś (czy to dużego, czy małego) i obserwowanie, jak twój wskaźnik postępu rośnie krok po kroku. 

Biorąc to pod uwagę, wyznaczenie niewłaściwego rodzaju celów (takich jak cele, które są zbyt ambitne lub źle zdefiniowane) może mieć dokładnie odwrotny skutek, pozostawiając cię zdemotywowanym i niepewnym, jak postępować.

Załóżmy na przykład, że Twoim celem jest „Chcę płynnie mówić po hiszpańsku”. To wspaniała, godna podziwu ambicja, ale tak naprawdę nie jest to cel, dopóki nie określisz parametrów celu i nie określisz dokładnie, jakie kroki musisz podjąć, aby go osiągnąć. Jak mówi stare porzekadło: „Sen bez planu to tylko życzenie”.

Chcesz biegle mówić po hiszpańsku. Świetny. Zapytajmy teraz:

Jaka jest twoja definicja „płynności”? 

Jakie kroki podejmiesz, aby osiągnąć ten cel płynności? 

Jak będziesz mierzyć swoje postępy? 

Skąd będziesz wiedzieć, kiedy osiągnąłeś swój cel?

Na te pytania można odpowiedzieć, ustalając cele SMART (konkretne, mierzalne, osiągalne, istotne, określone w czasie). 

Znajdź odpowiednią metodę nauki i zasoby dla siebie

Kiedy dopiero zaczynasz naukę języka obcego, łatwo wpaść w pułapkę spędzania więcej czasu na badaniu , jak nauczyć się języka, niż na faktycznej nauce języka. Lub wychodzić i kupować każdy podręcznik i kurs, na którym możesz położyć ręce.

Warto poświęcić trochę czasu na początku swojej podróży, aby zastanowić się, gdzie najlepiej spędzić czas. Oznacza to, że musisz dowiedzieć się, które metody i zasoby badawcze są dla Ciebie najlepsze.

Oto kilka opcji do rozważenia:

 • Klasa — niektórzy uczniowie wolą strukturę oferowaną przez formalną klasę (może to obejmować zajęcia grupowe online).
 • Podręczniki – Dobry podręcznik dla początkujących zapewni zorganizowane podejście do nauki języka, z każdą lekcją (i ewentualnie książką z serii) czerpiącą z wcześniejszej wiedzy. 
 • Kursy online – Jeśli praca z podręcznikiem nie jest twoją sprawą, możesz rozważyć kurs online. Wiele internetowych kursów językowych obejmuje lekcje wideo wraz z transkrypcjami PDF i innymi dodatkowymi zasobami. 
 • Aplikacje – Na rynku dostępnych jest również wiele grywalizowanych aplikacji, takich jak Duolingo , Mondly i Memrise . Większość oferuje bezpłatne wersje próbne, dzięki czemu możesz je przetestować, aby zobaczyć, która z nich jest dla Ciebie najlepszym wyborem.

Są szanse, że po drodze użyjesz kombinacji tych metod. Kiedy zaczynasz, nie musisz kupować wszystkiego, co tam jest. Byłoby to nie tylko niezwykle kosztowne, ale możesz również czuć się przytłoczony i przeskakiwać z jednego zasobu do drugiego bez wyraźnego celu. 

Określ jeden lub dwa zasoby, od których możesz zacząć, w oparciu o preferencje dotyczące nauki. Przepracuj je systematycznie, najlepiej zgodnie z harmonogramem nauki. Następnie możesz zidentyfikować wszelkie luki w swojej strategii uczenia się i uzupełnić ją odpowiednim zasobem. Spróbuj połączyć cztery kluczowe umiejętności uczenia się języka: pisanie, czytanie, słuchanie i mówienie.

Naucz się zasad alfabetu i wymowy

To może wydawać się oczywiste, ale jednym z pierwszych kroków w nauce języka obcego jest zapoznanie się z różnymi dźwiękami języka docelowego. Nawet jeśli Twój język docelowy używa alfabetu łacińskiego, niektóre litery mogą nie być wymawiane tak samo, jak w języku angielskim (lub Twoim języku ojczystym). 

Dobra wymowa jest kluczem do skutecznej komunikacji i od samego początku opłaca się położyć solidne podstawy. Później może być naprawdę trudno skorygować zakorzenione złe nawyki. 

Teraz nie ma nic strasznego w posiadaniu akcentu. Najważniejszą rzeczą jest zrozumienie. 

Oto kilka wskazówek, jak poprawić wymowę w nowym języku:

 • Zwróć uwagę na to, jak powstają słowa i dźwięki – bądź świadomy tego, jak poruszają się Twoje usta i usta oraz gdzie jest ustawiony język.
 • Naśladuj native speakerów – Shadowing to skuteczna technika pomagająca poprawić wymowę i intonację. Jeśli nie znasz żadnego native speakera, możesz to zrobić, kopiując to, co słyszysz w telewizji lub w filmach.
 • Słuchaj uważnie – regularnie poddaj się językowi ojczystemu, słuchając podcastów, radia, wieczornych wiadomości lub czegokolwiek, co ci się podoba.
 • Uzyskaj informację zwrotną — znajdź korepetytora lub przyjaznego native speakera, który pomoże Ci poprawić wszelkie błędy. Aplikacje takie jak HelloTalk świetnie nadają się do znajdowania partnerów językowych, podczas gdy italki oferuje dostęp do niedrogich korepetytorów językowych online.
 • YouTube to Twój przyjaciel — w YouTube możesz znaleźć informacje na temat niemal wszystkiego, w tym filmów oferujących wskazówki dotyczące wymowy dla różnych języków.
 • Ćwicz, ćwicz, ćwicz!

Jeśli uczysz się języka z zupełnie innym alfabetem, na przykład koreańskiego, poświęć trochę czasu na dokładne poznanie liter, ich wymowy i wszelkich wyjątków. Wykonywanie prac przygotowawczych znacznie przyspiesza naukę i znacznie ułatwia zapamiętywanie słownictwa.

W przypadku języka logograficznego, takiego jak chiński, najpierw zajmij się dźwiękami i intonacją (na przykład pinyin i tony dla mandaryńskiego i kantońskiego pinyin lub jyutping oraz kilka innych tonów dla kantońskiego). 

Nauka postaci zagłębia się bardziej w terytorium słownictwa, które omówimy w następnej sekcji. Dobrym początkiem jest zapoznanie się z elementami składowymi postaci, zwanymi radykałami . Radykały dostarczają ważnych wskazówek co do znaczenia lub wymowy postaci i są niezbędne, jeśli chcesz wyszukać postać w tradycyjnym słowniku drukowanym. Świetnym pomysłem jest również nauczenie się zasad kolejności pociągnięć, aby od samego początku poprawnie pisać znaki. 

Naucz się właściwego słownictwa

Aby zdobyć jakąkolwiek biegłość w nowym języku, będziesz musiał nauczyć się wielu słów. Dobrą wiadomością jest to, że nie musisz znać wszystkich słów.

Według artykułu BBC , który analizuje, ile słów musisz znać język, przeciętny native speaker zna od 15 000 do 20 000 rodzin słów (lub „lematów”) w swoim pierwszym języku (na podstawie ustaleń profesora Stuarta Webba z Uniwersytet Zachodniego Ontario). Co więcej, znajomość zaledwie 800 najczęściej używanych rodzin słów w języku angielskim oznacza, że ​​będziesz w stanie zrozumieć 75% mowy potocznej.

Jest to dalekie od 171 146 słów, które według szacunków są obecnie używane w języku angielskim (według Oxford English Dictionary). 

Co to oznacza zatem dla akwizycji języka? Cóż, chociaż statystyki takie jak te są pocieszające dla entuzjastów języków, musisz mieć świadomość, że nieznajomość około 20% wszystkich słów, które napotkasz, nadal poważnie utrudni twoje zrozumienie. To, co ci daje, to bardzo logiczne miejsce, w którym możesz zacząć przyswajać słownictwo: uczenie się słów według częstotliwości i trafności.

 • Zacznij od nauki 1000 najczęściej używanych słów w Twoim języku docelowym. Spróbuj znaleźć zasób, który zawiera przykładowe zdania, abyś mógł nauczyć się tych słów w kontekście.
 • Skoncentruj się najpierw na słowach i wyrażeniach, które są istotne dla Ciebie, Twojej pracy, zainteresowań itp.

Poświęcanie czasu i energii na naukę słów, których raczej nie używasz lub których nie będziesz regularnie spotykać, jest nieefektywne, przynajmniej na początkowych etapach. W miarę dalszej nauki języka będziesz stopniowo poszerzać swoje słownictwo o bardziej złożone słowa.

Opanuj podstawową gramatykę

Ach, gramatyka. Zmora istnienia wielu osób uczących się języka. Wydaje się, że w społeczności poliglotów panuje ogólna zgoda, aby nie skupiać się zbytnio na gramatyce. Wychodzenie (cóż, nie wychodzenie , wciąż jesteśmy w trakcie globalnej pandemii) i życie językiem jest o wiele bardziej wartościowe niż ćwiczenie wzorców gramatycznych.

Zgadzam się, że spędzanie całego czasu na odmienianiu czasowników ze szkodą dla rzeczywistego mówienia językiem nie jest przydatne. Jednak aby zacząć budować zdania, będziesz musiał nauczyć się podstawowej gramatyki, takiej jak kolejność słów, czasy, przydatne spójniki i tak dalej.

Dobry podręcznik lub kurs online wprowadzi na bieżąco odpowiednią gramatykę. Możesz także zainwestować w dobre źródło, które obejmuje gramatykę A1 w Twoim języku docelowym i wykorzystać je jako przewodnik referencyjny. Lubię książki, które wskazują typowe błędy popełniane przez osoby niebędące rodzimymi użytkownikami języka, takie jak ta (dla osób uczących się języka mandaryńskiego).

Znajdź swoją społeczność

Samodzielna nauka nowego języka może być samotnym biznesem. Nie wszyscy z nas mają przywilej uczenia się w formalnej klasie, a nawet wtedy nie ma gwarancji, że ty i twoi koledzy z klasy staniecie się zwartą grupą.

Na szczęście internet jest pełen wspaniałych, podnoszących na duchu społeczności uczących się języków, w których ludzie o podobnych poglądach spotykają się, aby dzielić się wskazówkami, planować wspólne sesje nauki oraz wspierać i inspirować się nawzajem. Osobiście uwielbiam społeczność językową Instagrama, ale możesz też sprawdzić:

 • Tumblr
 • Grupy na Facebooku
 • Reddit
 • Fora LingQ
 • Społeczność Italki

Nie musisz tego robić sam. Znajdź swoich ludzi.

Znajdź korepetytora

Chociaż samodzielna nauka języka jest absolutnie możliwa, znalezienie dobrego nauczyciela może przyspieszyć naukę języka, oferując wskazówki i zasoby, identyfikując i korygując słabe punkty oraz utrzymując odpowiedzialność.

Prywatni korepetytorzy i lekcje językowe mogą być drogie, ale na szczęście dostępnych jest wiele niedrogich opcji korepetycji językowych online .

Korepetytorzy ustalają własne opłaty, dzięki czemu możesz rozejrzeć się za nauczycielem, który odpowiada Twojemu budżetowi i potrzebom nauczania.

Zacznij mówić 

Mówienie w obcym języku, gdy dopiero zaczynasz, może być przerażające, ale jest to również najszybszy sposób na poprawę swoich umiejętności językowych. Tak, nieuchronnie popełnisz błąd, a niektórzy native speakerzy mogą się z ciebie nieźle chichotać, że przypadkowo nazwałeś twoją matkę koniem. Ale bardziej prawdopodobne jest, że większość ludzi jest zachęcająca i pochlebiająca, że ​​poświęcasz czas na poznanie ich języka i kultury.

Jako introwertyk rozumiem, że rada, aby „po prostu wyjść i porozmawiać” nie zawsze jest pomocna. Jeśli nie jesteś jeszcze gotowy, aby wyjść i odważnie nawiązać rozmowę, wypróbuj te małe kroki, aby doskonalić swoje umiejętności mówienia: 

 • Nagraj siebie – jeśli możesz, poproś swojego nauczyciela, przyjaciela mówiącego ojczystym językiem lub partnera językowego, aby wysłuchał i poprawił wszelkie błędy, abyś nie utrwalił złych nawyków.
 • Naśladuj, powtarzając – słuchaj dialogów w telewizji, filmach i podcastach i staraj się je powtarzać na głos, naśladując ton i wymowę.
 • Znajdź bezpieczną przestrzeń do ćwiczeń – stwórz sobie bezpieczną przestrzeń do komunikacji, gdziekolwiek to jest. 
 • Znajdź partnera do wymiany językowej – Ćwiczenie umiejętności mówienia z partnerem, którego znasz i któremu ufasz, może zwiększyć Twoją pewność siebie. HelloTalk to dobre miejsce do szukania partnera do wymiany językowej. Łączenie się z nieznajomymi może być przerażające, ale większość osób, z którymi kontaktowałem się za pośrednictwem aplikacji, była naprawdę pomocna i przyjazna. Możesz ustawić swój profil tak, aby tylko osoby tej samej płci mogły się do Ciebie zbliżyć, jeśli dzięki temu poczujesz się bardziej komfortowo.
 • Wypróbuj chatbota Mondly — chatbot Mondly wykorzystuje technologię rozpoznawania mowy, dzięki czemu możesz ćwiczyć swoje umiejętności konwersacyjne.

Przeglądaj interesujące treści

Jedną z najlepszych rzeczy w nauce nowego języka jest to, że otwiera on zupełnie nowy świat treści – literatury, filmu, muzyki, co tylko chcesz. Nauka poprzez tematy, które faktycznie Cię interesują, sprawia, że ​​proces uczenia się nowego języka jest o wiele łatwiejszy i przyjemniejszy.

Chociaż możesz nie być w stanie zagłębić się w powieść na poziomie początkującym, nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć zanurzać się w angażujących treściach. 

Sprawdź zasoby, takie jak LingQ i FluentU , które pozwalają uczyć się poprzez interesujące, autentyczne treści na dowolnym poziomie.