Categories:

Domowe wybielanie zębów: sposoby na wybielanie zębów w domu

Avatar image of
Posted by Maria

Około 18 procent ludzi twierdzi, że „zazwyczaj ukrywa zęby na zdjęciach”, wielu z nich jest zakłopotanych żółtym wyglądem zębów. Posiadanie wspaniałych zębów jest dziś bardzo ważne w naszej kulturze — stąd rosnąca liczba osób stosujących białe paski i pastę wybielającą w ramach pielęgnacji jamy ustnej w domu lub decydujących się na profesjonalne zabiegi wybielające w gabinecie. Twoje zęby są jedną z pierwszych rzeczy, które ludzie zauważają; są oznaką zdrowia i pewności siebie. Podczas robienia pierwszego wrażenia większość martwi się o postarzałe, krzywe lub przebarwione zęby, co może być sygnałem, że tak naprawdę nie dbasz o siebie. Kto nie chciałby mieć pięknego uśmiechu z białymi, błyszczącymi zębami? Ale jaki jest najlepszy sposób na wybielenie zębów?

Niektórzy ludzie — bez względu na to, ile razy myją zęby — mają przebarwienia na zębach spowodowane nawykami takimi jak picie kawy lub herbaty i/lub palenie. Często żółte lub brązowe zabarwienie zębów może również wskazywać na większy problem: niezdrowe dziąsła, ścieńczenie szkliwa i ogólnie złą higienę jamy ustnej. Samo wybielanie zębów nie pomoże chronić zębów ani dziąseł przed próchnicą lub chorobami, takimi jak zapalenie dziąseł — więc chociaż białe zęby są z pewnością fajną rzeczą, pomagają zachować perspektywę.

Jak ujął to jeden z dentystów na stronie Dentistry IQ : „To mylące, że bielsze zęby to to samo, co zdrowe zęby, ponieważ kolor zębów ma niewiele wspólnego ze zdrowiem zęba. Jednak postrzeganie konsumentów jest takie, że białe zęby to zdrowe usta, a postrzeganie to rzeczywistość”. 


Dlaczego zęby zmieniają kolor na żółty?

Zęby przebarwiają się, żółkną, a nawet stają się beżowe lub brązowe, na skutek przebarwień, które powstają zarówno na twardej, białej powierzchni zębów (szkwie), jak i głębiej w ich strukturze.

Pod szkliwem znajduje się bladobrązowa substancja zwana zębiną, która może stać się bardziej widoczna, gdy szkliwo staje się cieńsze – to bardzo częste zjawisko u wielu dorosłych. Erozja zębów (erozja zębów) wynika z przewlekłej utraty twardej tkanki zęba, która jest chemicznie wytrawiana z powierzchni zęba przez kwas i/lub chelatację (bez udziału bakterii). Jakie są niektóre z powodów, dla których emalia się rozrzedza? Czynniki ryzyka obejmują starzenie się, genetykę i przyjmowanie pokarmów, które sprzyjają erozji i/lub przebarwieniom. Wiele z tych samych niezdrowych nawyków zwiększa również ryzyko chorób dziąseł .

Chociaż nierealistyczne jest oczekiwanie, że zęby pozostaną lśniące i bardzo białe w starszym wieku, można uniknąć wielu czynników, które przyspieszają tempo przebarwień zębów.

Niektóre z powodów, dla których zęby zmieniają kolor na żółty, beżowy lub brązowy to:

 • Picie kawy lub herbaty
 • Palić papierosy
 • Rozrzedzenie szkliwa zębów z powodu starzenia
 • Zła dieta. Obejmuje to spożywanie dużej ilości przetworzonej żywności o wysokiej zawartości kwasu, w tym napojów bezalkoholowych / napojów gazowanych, cukierków, a czasem nawet niektórych owoców. Nawet niektóre suplementy mogą pogorszyć rozrzedzenie szkliwa ze względu na zawartość kwasów.
 • Cierpi na suchość w ustach (ponieważ brak śliny oznacza mniejszą ochronę szkliwa)
 • Oddychanie przez usta i zablokowanie przewodów nosowych. Warunki te zmniejszają ilość śliny i zapobiegają ponownemu nawilżeniu zębów/ust
 • Stosowanie antybiotyków
 • Nadmierne spożycie fluoru , zwłaszcza jeśli ten nawyk zaczyna się, gdy jesteś dzieckiem
 • Czynniki genetyczne

Jak naturalnie wybielić zęby

1. Szczotkuj po wypiciu lub jedzeniu

Najlepszym sposobem na naturalne wybielanie zębów – choć może nie zawsze najłatwiejszym – jest po prostu mycie zębów odpowiednią pastą po zjedzeniu lub wypiciu czegoś. Wymaga to dużo wytrwałości i może być nawet trudne w zależności od tego, gdzie jesteś w czasie jedzenia (np. w pracy lub szkole).

Unikanie palenia papierosów , picie zbyt dużej ilości kawy i/lub napojów gazowanych, ogólna poprawa higieny jamy ustnej oraz zdrowa dieta mogą również pomóc w zapobieganiu żółtym zębom. Jeśli regularnie pijesz barwiące napoje, rób to przez słomkę i spróbuj ograniczyć. Staraj się pić więcej czystej wody po jedzeniu lub piciu czegoś barwiącego lub kwaśnego, aby zmniejszyć negatywne skutki.

Większość jedzenia nie przebarwia zębów, ale jeśli pijesz kawę lub palisz, możesz liczyć na to, że z czasem zęby przebarwią się z powodu ścieńczenia szkliwa i/lub przebarwień. W takim przypadku czyszczenie zębów co trzy miesiące może być w porządku, oprócz wypróbowania niektórych naturalnych środków wymienionych tutaj.

2. Ciągnięcie oleju kokosowego

Czy to może być prawda? Olej kokosowy do czyszczenia zębów? Właśnie wtedy, gdy myślałeś, że słyszałeś to wszystko, jeśli chodzi o olej kokosowy, pojawia się wiadomość, że wyciąganie oleju kokosowego może służyć jako  naturalny wybielacz zębów. Niektórzy ludzie zaświadczają, że ich zęby stają się bielsze i ogólnie zdrowsze, nakładając olej kokosowy na zęby po szczotkowaniu, a większość ludzi chwali rezultaty wyrywania oleju.

Aby wyciągnąć olej, po prostu włóż łyżkę oleju kokosowego do ust i wcieraj go między zęby przez pięć do 20 minut lub dodaj kilka kropli do szczoteczki do zębów i wyszczotkuj. Inną opcją pielęgnacji jamy ustnej jest nałożenie oleju kokosowego na róg czystej myjki i wcieranie go w zęby. Bonus za wyciąganie kokosa? Olej kokosowy ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, dzięki czemu doskonale nadaje się również do ochrony i czyszczenia dziąseł.

Badanie opublikowane w Journal of Contemporary Dental Hygiene wykazało: „Terapia polegająca na wyciąganiu oleju jadalnego jest naturalna, bezpieczna i nie ma skutków ubocznych. Dlatego może być traktowany jako terapia profilaktyczna w domu, mająca na celu utrzymanie higieny jamy ustnej.” ( 6 )

3. Użyj octu jabłkowego

Sensowne jest, aby  ocet jabłkowy, który skutecznie  działa jako  naturalny antybiotyk i środek do czyszczenia zębów/dziąseł , był również w stanie  usunąć uporczywe przebarwienia na zębach. Ocet jest szczególnie pomocny w usuwaniu plam spowodowanych powszechnymi winowajcami, takimi jak kawa i nikotyna (palenie). Niektórzy twierdzą, że po użyciu octu wygląda na to, że właśnie profesjonalnie wyczyściłeś zęby!

Jaki jest sekret ACV? Zawiera  związki m.in.  kwas octowy , potas, magnez, probiotyki i enzymy, które zabijają zarazki (niebezpieczne „złe” bakterie) i jednocześnie sprzyjają wzrostowi pożytecznych „dobrych” bakterii probiotycznych . Ponieważ jest naturalnie kwaśny, pomaga rozkładać płytkę nazębną lub inne substancje przyklejone do zębów. pH octu jabłkowego może usuwać przebarwienia z zębów, co pomaga naturalnie wybielić zęby.

Kluczem do stosowania ACV do wybielania zębów jest  konsekwentne stosowanie go przez co najmniej miesiąc nieprzerwanie, aby uzyskać najlepsze wyniki. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ wszystkie kwasy mogą usunąć szkliwo z zębów, jeśli szczotkujesz zbyt mocno lub używasz zbyt dużo. Po szczotkowaniu za pomocą ACV należy ponownie wyszczotkować zęby zwykłą pastą do zębów, najlepiej pastą bez fluoru, lub dobrze wypłukać usta. 

Weź palec i wetrzyj ocet jabłkowy w zęby przez około minutę. Następnie wypłucz usta wodą lub wodą utlenioną.  

4. Skórki cytrynowe lub pomarańczowe

Podobnie jak w przypadku octu jabłkowego, niektórzy przysięgają, że używanie owoców cytrusowych — w tym skórek cytryny i/lub pomarańczy lub olejku cytrynowego , które zawierają dobroczynne kwasy — również pomaga w wybielaniu zębów. Ogólnie rzecz biorąc, te pokarmy są bardzo zdrowe, na przykład wspomagają trawienie dzięki regulacji poziomu kwasu żołądkowego, ale wysoka zawartość kwasu może również ostatecznie zniszczyć szkliwo na zębach, jeśli jest stosowana zbyt agresywnie. Podobnie jak w przypadku ACV, jeśli używasz skórki cytryny lub pomarańczy na zębach, zawsze wypłucz usta, aby być bezpiecznym. Aby uzyskać najlepsze wyniki, użyj formuły płukania jamy ustnej z nadtlenkiem wodoru opisanej powyżej.

5. Truskawki i inne zdrowe potrawy

Plotka głosi, że niektóre gwiazdy wybielają zęby zdrową żywnością, taką jak  truskawki . Kto by pomyślał? Modelka Tyra Banks nawet wypróbowała tę sztuczkę wybielania zębów w swoim programie. Po prostu zmiażdżyła około czterech lub pięciu truskawek i natarła tą pyszną miksturą całe zęby, a następnie dobrze spłukała.

Mimo to naukowcy nie są zainteresowani tą metodą wybielania zębów. Badanie z 2015 roku opublikowane w  Operative Dentistry  wykazało, że chociaż organiczna mieszanka sody oczyszczonej z truskawek usunęła powierzchowne zanieczyszczenia z zębów, w rzeczywistości ich nie wybielała ani nie rozkładała cząsteczek przebarwień.

Ponadto mieszanka zmniejszyła twardość powierzchni zębów, zwaną mikrotwardością, nawet o 10 procent, dzięki erozyjnemu działaniu kwasu cytrynowego w owocach.

Teraz jagody zawierają wiele korzystnych przeciwutleniaczy i innych związków, które mogą korzystnie wpływać na zdrowie zębów, ale ich rola w zdrowiu zębów jest prawdopodobnie związana z korzyściami ogólnej zdrowej diety dla zębów. Pokarmy, które mogą pomóc utrzymać mocne dziąsła i zęby, a także wolne od chorób lub oznak starzenia, obejmują pokarmy wzmacniające zęby, takie jak: ( 7 )

 • źródła wapnia, takie jak jogurt lub surowe mleko
 • pokarmy bogate w magnez i potas, takie jak zielone warzywa liściaste, jabłka lub gruszki
 • jajka bezklatkowe
 • grzyby
 • bataty, marchewki czy kabaczek
 • seler
 • orzechy jak orzechy włoskie czy migdały

6. Węgiel aktywowany 

Węgiel aktywowany , absorbujący produkt używany do wychwytywania toksyn w organizmie, może pomóc wybielić zęby poprzez wchłanianie płytki nazębnej i mikroskopijnych kąsków, które powodują przebarwienia. Aby naturalnie wybielić zęby za pomocą węgla drzewnego, zwilż szczoteczkę do zębów i zanurz w sproszkowanym węglu aktywnym. Szczotkuj zęby jak zwykle, zwracając szczególną uwagę na obszary, w których występują największe przebarwienia. Wypij trochę wody, dokładnie przedmuchaj usta i wypluj. Dobrze spłucz, aż plwocina będzie czysta. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, myj zęby węglem aktywowanym dwa do trzech razy w tygodniu, ale unikaj go, jeśli masz korony, czapki lub licówki porcelanowe.


Niebezpieczeństwa konwencjonalnych produktów wybielających zęby

Badania wykazały, że produkty do wybielania zębów mogą uszkadzać zęby poprzez usuwanie zbyt dużej ilości szkliwa. Konwencjonalne paski wybielające i inne produkty wybielające zawierają żel z aktywnym składnikiem nadtlenkiem karbamidu, który rozkłada się na nadtlenek wodoru i produkt odpadowy zwany mocznikiem. Wykazano, że ciągłe stosowanie pasków wybielających powoduje z czasem erozję szkliwa, a także sprzyja wrażliwości zębów, zwłaszcza podczas spożywania gorących i zimnych płynów lub kwaśnych pokarmów.

Dentyści z Amerykańskiej Akademii Stomatologii Kosmetycznej stwierdzili: „Wszystkie produkty używane w gabinecie dentystycznym są bezpieczne, a większość produktów [bez recepty] jest również bezpieczna, ale jest kilka kwaśnych i kwaśne produkty zwiększają prawdopodobieństwo psucia się, jeśli nadużywasz ich.” 

Podczas gdy wiele osób jest zainteresowanych bielszymi zębami, niektórzy robią z tego obsesję i zamieniają wybielanie w uzależnienie graniczne. Oto, co jeden dentysta, dentysta z Nowego Jorku, dr Irwin Smigel, prezes Amerykańskiego Towarzystwa Estetyki Stomatologicznej, miał do powiedzenia na temat pasków do wybielania zębów:

Są ludzie, którzy nigdy nie mają dość. Miałem sytuacje, w których ludzie potrzebowali kanałów korzeniowych, ponieważ nadmiernie wybielili, gdzie tkanki zostały uszkodzone. Możesz zetrzeć część szkliwa, a Twoje zęby staną się przezroczyste i nienaturalne. Staną się niebieskie lub niebieskoszare.

Konkluzja? Paski wybielające powinny być stosowane z umiarem, najlepiej po wypróbowaniu naturalnych sposobów dbania o zęby.

Produkty do wybielania zębów należy stosować wyłącznie pod nadzorem dentysty. Pamiętaj, że zabiegi wybielające mogą działać tymczasowo, ale prawdopodobnie nie na długo. Najlepszym sposobem na wybielenie zębów jest podawanie organizmowi dużej ilości zdrowej żywności (te są również ważne dla mocnych kości), codzienne mycie i płukanie zębów i dziąseł, a także praca nad pomijaniem w diecie kawy, herbaty i słodkich pokarmów. Pierwszy krok, który powinieneś zrobić: Jeśli palisz, rzuć palenie! I oczywiście, bez względu na wiek, okazuj swoim zębom odrobinę miłości, codziennie szczotkując zęby naturalną, niepodrażniającą pastą.


Środki ostrożności: czy nawet naturalne wybielanie zębów może zaszkodzić twoim zębom?

Jedną z rzeczy, o których należy pamiętać, jeśli chodzi o wybielanie zębów, jest to, że niektóre naturalne wybielacze mogą wyeliminować szkliwo. Niektóre wybielacze zębów po prostu nie są dobrym pomysłem, zwłaszcza sok z cytryny. Podczas gdy skórka cytryny jest w rzeczywistości dobrym, zdrowym sposobem wybielania zębów, sam sok jest po prostu zbyt mocny. Kwas w prawdziwym soku z cytryny świetnie nadaje się do wybielania ubrań, włosów i usuwania plam z mebli, ale nie chciałbyś codziennie nakładać soku z cytryny na zęby jako środka do czyszczenia dziąseł. W końcu kwas tworzy maleńkie dziury w twoich zębach, a następnie każdy rodzaj żywności, która powoduje plamienie, przedostanie się do tych maleńkich dziur i tam pozostanie. Kwas z cytryn jest tak silny, że w końcu ściera zęby, powodując ubytki.

Aby uniknąć przesadnego wybielania zębów, zacznij stopniowo, stosuj tylko niewielką ilość dowolnego produktu, postępuj zgodnie ze wskazówkami i zwracaj uwagę na oznaki pogorszenia wrażliwości.


Kluczowe punkty dotyczące naturalnego wybielania zębów

 • Zęby stają się mniej białe (żółte lub brązowe) z powodu takich czynników jak starzenie się, przerzedzenie szkliwa/erozja powierzchni zębów, zła dieta, picie kawy/herbaty, palenie tytoniu i suchość w ustach .
 • Produkty do wybielania zębów mogą uszkodzić zęby poprzez usunięcie zbyt dużej ilości szkliwa. Wykazano, że ciągłe stosowanie pasków wybielających powoduje erozję i negatywny wpływ na zdrowie zębów, więc nie wybielaj zębów w ten sposób.
 • Sposoby na naturalne wybielanie zębów, a także ochronę szkliwa, obejmują wyciąganie oleju kokosowego; zdrowa dieta; szczotkowanie i nitkowanie; pozostawanie nawodnionym; i wypróbowanie węgla aktywowanego.