Categories:

Cynamon korzyści: jakie są zalety cynamonu?

Avatar image of
Posted by Maria

Cynamon to przyprawa powszechnie stosowana w kuchni, pochodząca z kory drzewa cynamonowego. Kiedy kora jest usunięta, nazywa się to laską cynamonu. Cynamon od wieków był również stosowany jako lek w tradycyjnych systemach leczniczych. Możesz zmielić świeże laski cynamonu, aby zrobić herbatę, ugotować je lub posypać tostami, płatkami zbożowymi lub deserami. Ponieważ może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, ważne jest, aby przed spożyciem cynamonu skonsultować się z lekarzem.

Obniżenie poziomu glukozy

Zbadano wpływ cynamonu na poziom cukru we krwi u ludzi i uzyskano obiecujące wyniki. W badaniu opublikowanym w 2009 roku w „Journal of the American College of Nutrition” osobom z nadwagą i otyłością z upośledzoną glukozą na czczo podawano ekstrakt cynamonowy lub placebo dwa razy dziennie. Naukowcy monitorowali poziom glukozy we krwi uczestników i po 12 tygodniach odkryli, że grupa z ekstraktem cynamonu miała znacznie niższy poziom glukozy niż grupa placebo. Doszli do wniosku, że właściwości antyoksydacyjne cynamonu obniżające poziom glukozy mogą obniżać czynniki ryzyka związane z chorobami serca i cukrzycą. Inne badanie, opublikowane w „Diabetes Care” w 2003 roku,

Obniżenie cholesterolu

W badaniu opublikowanym w „Diabetes Care” 60 pacjentom z cukrzycą podawano codziennie 1, 3 lub 6 gramów sproszkowanego cynamonu lub placebo. Po 40 dniach wszyscy pacjenci, którzy przyjmowali cynamon, mieli nie tylko obniżony poziom glukozy, ale także obniżony poziom niezdrowego cholesterolu. W szczególności poziom trójglicerydów został obniżony o 23 do 30 procent, a LDL – „zły” – cholesterol o 7 do 27 procent. Jednak nie było zmian u pacjentów, którzy przyjmowali placebo. Wskazuje to na znaczące korzyści, jakie laski cynamonu mają dla zdrowia układu krążenia.

Redukcja bolesności mięśni

Zmniejszając stan zapalny, laski cynamonu mogą nawet zmniejszyć ból po ciężkich treningach. W badaniu opublikowanym w „International Journal of Preventive Medicine” w 2013 roku 60 młodym kobietom otrzymywało codziennie cynamon, imbir lub placebo podczas udziału w sportowym programie treningowym. Ci, którzy otrzymali 3 gramy proszku cynamonowego, po sześciu tygodniach doświadczyli mniejszej bolesności mięśni niż grupa placebo.

Walka z rakiem

W badaniu opublikowanym w „BMC Cancer” w 2010 roku naukowcy przyjrzeli się wpływowi ekstraktu cynamonowego na komórki nowotworowe w probówkach i myszach. Komórki nowotworowe pochodziły z raka limfy, skóry, szyjki macicy i okrężnicy. Naukowcy odkryli, że ekstrakt z cynamonu znacznie hamował wzrost komórek nowotworowych, a nawet zabijał niektóre komórki nowotworowe, zarówno w probówkach, jak iu myszy. W badaniu opublikowanym w „Cancer Letters” w 2009 roku naukowcy odkryli podobne wyniki, a nawet stwierdzili, że cynamon ma potencjał jako alternatywny lek w leczeniu nowotworów. Jednak badania te wykorzystywały ekstrakt cynamonu zamiast pałeczek cynamonu w całej ich postaci. Nie badano wpływu świeżych pałeczek cynamonu na komórki rakowe u ludzi.